ساختمان شهردارى تبریز

روستاي قديمي و تاريخي دویوجان
روستاي قديمي و تاريخي دویوجان
فروردین 11, 1400
مقبره-الشعرای-تبریز
مقبره الشعرای تبریز
فروردین 11, 1400
نمایش همه
ساختمان شهردارى تبریز

ساختمان شهردارى تبریز

ساختمان شهردارى تبریز ، اين‌ كاخ‌ و عمارت‌ عظيم‌ در سال‌ 1313 هـ ق‌ توسط‌ حاج‌ ارفع‌الملك‌ و با نظارت‌ مهندسان‌ آلماني‌ در محل‌ گورستان‌ متروك‌ ومخروبه‌ كوي‌ نوبر ساخته‌ شده‌ است‌.
در بالاي‌ اين‌ عمارت‌ عظيم‌ برج‌ ساعتي‌ با ارتفاع‌ حدود 30 متر وجود دارد كه‌ از چهار سوي‌ شهر قابل‌ رويت‌ مي‌باشد. نماي‌خارجي‌ تالار شهرداري‌ از سنگ‌ تراش‌ خورده‌ اسپراخان‌ است‌ و پلان‌ و نماي‌ ساختماني‌ آن‌ به‌ شكل‌ عقاب‌ در حال‌ پروازمي‌باشد و در آن‌ از خصوصيات‌ معماري‌ كشور آلمان‌ استفاده‌ شده‌ است‌.
اين‌ بناي‌ باشكوه‌ در مساحتي‌ حدود 9600 متر مربع‌ و به‌ زيربناي‌ 6500 متر مربع‌ در 3 طبقه‌ احداث‌ گرديده‌ و اتمام‌ ساخت‌آن‌ در سال‌ 1318 هـ ش‌ مي‌باشد.

قاسم خان والي از فارغ التحصيلان مدرسه نظامي سن سير فرانسه و اولين شهردار تبريز بود . وي در سال1281 هجري شمسي امتياز اولين كارخانه برق ايران را براي احداث در تبريز به دست آورد و در دوراني كه وي رياست بلديه تبريز را برعهده داشت ،اولين مركز تلفن ايران در تبريز داير شد. او در دوران قاجاريه صاحب منصب ارتش بود و در چند ماه پاياني پيش از كودتاي سوم اسفند 1299هجري شمسي و پس از اخراج افسران روس به مقام فرماندهي بريگاد قزاق رسيد. وي در سال 1314هجري شمسي درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *